Български език

Какво трябва да знаем по Български език

КАКВО ТРЯБВА ДА ЗНАЕМ ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК от 2 клас

ДУМАТА служи за назоваване на нещо: предмет, признак на предмета или негово действие. Разделя се на СРИЧКИ, в зависимост от гласните които съдържа /ма-ма, у-чи-ли-ще, дом/ ПРЕНАСЯНЕТО на част от думата става, като се раздели на срички и се спазва правилото, че едносрични думи не се пренасят и не може да се оставя или пренася една буква от дума /слон, ри-ба, ба-рабан, бара-бан, оби-ча/. Ако в думата имаме съмнение за някой гласен звук, проверката се прави с друга дума, в която същият този гласен е под ударение – ръка – ръчен, пътека – път, картина – карта. Ако в думата имаме съмнение за някой съгласен звук, проверката се прави с друга дума, в която този съгласен е озвучен от гласен след него – кораб – кораби, ориз – оризова, твърд – твърди. ГЛАВНИ букви пишем В НАЧАЛОТО на изречението и на ИМЕНА на хора, реки, градове....../В града дойде цирк. Владимир, Искър, Червен бряг, България..../ Думите свързани по смисъл образуват

ИЗРЕЧЕНИЕ. /Столицата на България е София./

Чрез СЪОБЩИТЕЛНОТО изречение съобщаваме нещо. В края му се пише ТОЧКА. / Аз обичам България. /

Чрез ВЪПРОСИТЕЛНОТО изречение задаваме въпрос. В края му се пише ВЪПРОСИТЕЛЕН знак. / Ще ходиш ли в парка? /

УДИВИТЕЛНИЯТ знак се поставя, когато с изречението изразяваме чувство или издаваме заповед. / Ох, боли ме главата от учене! Не пресичай улицата!/ Изреченията, свързани по смисъл, образуват ТЕКСТ. Всеки текст има ЗАГЛАВИЕ.

 

СЪЩЕСТВИТЕЛНО ИМЕ - това е изменяема част на речта, с която назоваваме предмети, животни, хора или техните имена. То може да бъде: нарицателно, собствено и умалително /куче, Шаро, кученце/. Откриваме го с въпрос: Какво е това? Кой е този?. Определяме му род и число: м.р. - самолет, ученик /един/, ж.р. - роза, ученичка /една/, ср.р. - колело, дете /едно/, ед.ч. - град, мн.ч. - градове.

 

ПРИЛАГАТЕЛНО ИМЕ - това е изменяема част на речта, с която назоваваме качество или признак на предметите. То се СЪГЛАСУВА със същ. имена - приема рода и числото им и образуват СЛОВОСЪЧЕТАНИЯ - червена роза, умно дете, роден град, палави деца. Определяме му род и число. Открива се с въпросите: Какъв?, Каква?, Какво?, Какви? - голям, сладък, красив, добра, прекрасна, слаба, буйно, гладно, малко, трудолюбиви....

 

ГЛАГОЛ - това е изменяема част на речта, с която назоваваме действие или състояние на предметите. Открива се с въпросите: Какво прави?, Какво правят? Определяме му число. За целта си помагаме с думите:

Аз - 1л., ед.ч.,                     Ние - 1л., мн.ч.

Ти - 2.л., ед.ч.,                    Вие - 2л., мн.ч.

Той, Тя, То - 3л., ед.ч.,        Те - 3л., мн.ч.

ед. ч.                                     мн. ч.

1л. уча                                   1л. учим

2л. учиш                                 2л. учите

3л. учи                                   3л. учат

Когато в 1л., ед. ч. глаголът завършва на -а, -я, в 1л., мн. ч. се пише –м – играя – играем, върша – вършим.

Когато в 1л., ед. ч. глаголът завършва на –м, в 1л., мн. ч. се пише – ме – спортувам – спортуваме, спирам – спираме.

 

КАКВО ТРЯБВА ДА ЗНАЕМ ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК в 3 клас

Хората по света говорят на различни езици. Има и различна писменост. Ние, българите, пишем на кирилица и общуваме на български език. ОБЩУВАНЕТО може да се осъществи с помощта на УСТНА и ПИСМЕНА реч.

ВИДОВЕ ТЕКСТ:

ПОВЕСТВОВАТЕЛЕН ТЕКСТ е този, в който се разказва случка, в която участват различни герои. Отделните моменти в текста са подредени според реда на действията в случката. „Три съвета”, „Умна девойка”, „Малкият принц”, „Бременските музиканти” и други - преобладават глаголите.

ТЕКСТ ОПИСАНИЕ е този, в който се разкриват признаци и качества на предмет, животно, растение, лице и други. Описание на цвете, домашен любимец, любим човек, играчка и други - преобладават съществителните и прилагателните имена.

ХУДОЖЕСТВЕН ТЕКСТ е този, от който читателят си представя това, за което се говори. Внушават се чувства. „Карнавал в гората”, „За да имаш приятели”, „Храбрият оловен войник”, „Малкият принц” са художествени текстове.

НЕХУДОЖЕСТВЕН ТЕКСТ е този, с който се предават сведения, знания и други. Не се внушават чувства. Текстовите задачи по математика, синоптичната прогноза по телевизията, текстовете в учебниците по ЧО и ЧП и други са нехудожествени текстове.

РЕДАКТИРАМЕ ТЕКСТ, като ЗАМЕНЯМЕ дума, СЪКРАЩАВАМЕ дума или част от абзац, ДОБАВЯМЕ дума или част от абзац.

 

ВИДОВЕ ИЗРЕЧЕНИЯ:

СЪОБЩИТЕЛНИ, с които съобщаваме, разказваме. Започват с ГЛАВНА буква и завършват с ТОЧКА /"Аз съм ученик от трети клас."/

ВЪПРОСИТЕЛНИ, с които задаваме въпрос. Започват с ГЛАВНА буква и завършват с ВЪПРОСИТЕЛЕН знак /"Ще пътуваме ли за Червен бряг ?"/

ВЪЗКЛИЦАТЕЛНИ, с които изразяваме чувство: радост, възхищение, болка, учудване, възторг, недоволство. Започват с ГЛАВНА буква и завършват с УДИВИТЕЛЕН знак /"Моята родина е прекрасна!"/. Често се използват думичките: ах, ох, ех, ей, охо, их, как, колко, браво, ура, олеле ..., които се отделят със запетая от другите думи в изречението.

ПОДБУДИТЕЛНИ, с които изразяваме заповед, забрана, молба, съвет. Започват с ГЛАВНА буква и завършват с УДИВИТЕЛЕН знак. /"Моля те, прочети ми приказка!"/

ИЗРЕЧЕНИЕТО е съставено от ДУМИ. ДУМАТА може да има различни ФОРМИ (за род, число, членуване ...) - умен, умна, умно, умни, умния, умният, умната, умното, умните

ЗАПОМНЕТЕ: формата не променя значението на думата!!!

ДУМИ, които са близки по значение, се наричат СИНОНИМИ - дим - пушек, тъмнина - мрак, студено – мразовито.

ДУМИ, които имат обща част - КОРЕН, се наричат СРОДНИ -

лов, ловец, залови, улов, ловувам, налови.

ОБЩАТА част в група думи, която ги свързва по смисъл, се нарича КОРЕН на думата - уча, ученик, училище, науча, зауча, учение. Думи, които имат един и същ корен, се наричат СРОДНИ думи – глад, гладен, гладувам, огладнявам.

Тази част от думата, която стои пред корена и служи за образуване на нови думи, се нарича ПРЕДСТАВКА - разпиша, напиша, допиша, препиша, отпиша, надпиша. Пише се слято с корена. Представките раз-, из-, през-, без- се пишат винаги със з. Представките пред-, над-, под- се пишат винаги с д.

Тази част от думата, която стои след корена и служи за образуване на нови думи, се нарича НАСТАВКА - рибар, рибарник, рибен, рибарски.

 

СЪЩЕСТВИТЕЛНО ИМЕ

Когато със съществителното име се назовава познат предмет, в края на думата се поставя определителен член - ЧЛЕНУВА СЕ, ако показва лице или предмет, който извършва или търпи действие.

За МЪЖКИ РОД се добавят: за ед.ч. ЪТ, ЯТ, А, Я - столът, стола, лекарят, лекаря; за мн.ч. ТЕ - столовете, лекарите.

За ЖЕНСКИ РОД се добавя: за ед.ч.ТА - масата, вазата, красавицата, розата; за мн.ч. - ТЕ - масите, вазите, красавиците, розите.

За СРЕДЕН РОД се добавя: за ед.ч. - ТО - езерото, детето, цветето; за мн.ч. ТА - езерата, децата, цветята.

ПРАВОПИС НА СЪЩЕСТВИТЕЛНИ ИМЕНА

Правописът на гласните А и Ъ в крайната сричка на същ. имена от мъжки род единствено число се проверява с формите за множествено число.

ПИШЕ се А, когато проверяваната гласна не изпада (не изчезва)бухал - бухали, лекар – лекари.

ПИШЕ се Ъ, когато проверяваната гласна изпада - вихър - вихри, метър – метри.

ЗАПОМНЕТЕ - винаги правим проверка с форми на думата, за която се съмняваме. Ако нямаме правописен речник, по-добре да заместим думата с подходящ синоним (правилото на баба)!

ДВОЙНО ТТ - съществителните имена от женски род единствено число, които завършват на Т, при членуване се пишат с двойно ТТ - радост -радостта, младост- младостта, нощ - нощта, свещ - свещта, пролет- пролетта.

 

ПРИЛАГАТЕЛНО ИМЕ

СТЕПЕНУВАНЕ - показва, че се сравнява един и същи признак на няколко предмета. Използват се частиците ПО - , НАЙ - , голям, по-голям, най-голям; хубава, по-хубава, най-хубава.

ПРАВОПИС НА ПРИЛАГАТЕЛНОТО ИМЕ

Правописът на гласните А и Ъ в крайна сричка на прил. имена от мъжки род се проверяват с формите за женски и среден род или множествено число.
ПИШЕ се Ъ, когато проверяваната гласна изчезне (изпадне)кръгъл -кръгли, объл – обли.) 

ПИШЕ се А, когато проверяваната гласна не изпада (не изчезва)лъскав - лъскаво, гиздав - гиздави, пухкав – пухкави.

ПИШЕ се двойно НН, когато прилагателното име в мъжки род единствено число завършва на – НЕН - в другите форми се пише НН – военен - военна, есенен - есенна, невинен – невинна.

 

ЛИЧНИ МЕСТОИМЕНИЯ

Личните местоимения са думи, които заместват съществителните, прилагателните и др. имена. С тях се избягват повторенията. Имат форми за единствено и множествено число; първо, второ и трето лице - аз, ти, той, тя, то, ние, вие, те.

ед.ч.                                      мн.ч.

1л. аз                             1л. ние

2л. ти                             2л. вие

3л.той,тя,то                    3л. те

 

Форма за учтивост – 2л., мн. ч. - ВИЕ

 

Използваме ги, за да определим ЛИЦЕТО и ЧИСЛОТО на ГЛАГОЛИТЕ.

ед. ч.                                   мн.ч.

1л. аз пея                             1л. ние пеем

2л. ти пееш                           2л. вие пеете

3л. той, тя, то пее                 3л. те пеят

 

ВРЕМЕ НА ГЛАГОЛА

СЕГАШНО ВРЕМЕ на глагола - показва, че действието се извършва в момента на говоренето - СЕГА: казвам, играя, пиша, тичат, пеете, скачаме, четеш.

МИНАЛО СВЪРШЕНО ВРЕМЕ на глагола -  показва, че действието е извършено преди момента на говоренето - ПРЕДИ : казах, играх, писах, тичаха, пяхте, чете.

 

БЪДЕЩЕ ВРЕМЕ на глагола -  показва, че действието ще се извърши след момента на говоренето. Образува се с частицата ЩЕ и глагола в сегашно време. СЛЕД: ще казвам, ще играя, ще пиша, ще тичат, ще пеете, ще скачаме, ще четеш.

 

СПОМАГАТЕЛЕН ГЛАГОЛ "СЪМ"

СЕГАШНО ВРЕМЕ на спомагателен глагол СЪМ:

ед. ч.                                                 мн.ч.

1л. аз съм                                 1л. ние  сме

2л. ти си                                  2л. вие сте

3л. той, тя, то е                        3л. те са

 

БЪДЕЩЕ ВРЕМЕ на спомагателен глагол СЪМ:

ед. ч.                                                 мн.ч.

1л. аз ще съм                            1л. ние ще сме

2л. ти ще си                              2л. вие ще сте

3л. той, тя, то ще е                    3л. те ще са

 

МИНАЛО ВРЕМЕ на спомагателен глагол СЪМ :

ед. ч.                                                 мн.ч.

1л. аз бях                                 1л. ние бяхме

2л. ти беше (бе)                        2л. вие бяхте

3л. той, тя, то беше (бе)            3л. те бяха

 

ПРАВОПИС НА ГЛАГОЛА

Частиците ЩЕ и НЕ се изговарят слято с глагола, но се пишат отделно

ще пътувам, не ще пътувам, не искам, не пиша, не слушам, ще съм, не ще е.